FIERCE FIREARMS CARBON RAGE LR 308 WIN FCRGLR308WIN20BCP
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UPC:
MPN:
FCRGLR308WIN20BCP
Availability:
Ships from our warehouse for local pickup in Brandon or have it shipped
Ask a Question About This Product
Need help with compatibility, warranty, features, holsters, optics, or accessories? Ask below.
Still have questions? Contact us at 813-934-1119 or info@gbaguns.com.
Frequently bought together:
Description
The Carbon Rage Long Range is an improved version that includes all the same features of the Carbon Rage. Featuring a Rage LR aggressive design stock with a push button adjustable comb Triad 3lug action 70 degree bolt throw Armour Lube black coating on bolt and action to improve smooth functionality 3 position safety Match Grade adjustable TriggerTech trigger detachable drop box magazine carbon fiber threaded Match Grade barrel wMatrix finish integral pic rail for bipod attachment mounting platform for SwissArca plate plate included. Includes Radial muzzlebrake.
Action: Bolt Short Action
Caliber: 308 Winchester
Barrel Length: 20"
Capacity: 4+1
Trigger: TriggerTech Adjustable Match Grade
Safety: 3 Position
Stock: Push Button Adj Comb
Stock Color: Black
Twist: 1:10"