FIERCE FIREARMS CT RAGE LR 300 PRC FCTRGLR300PRC22BCP
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UPC:
MPN:
FCTRGLR300PRC22BCP
Availability:
Ships from our warehouse for local pickup in Brandon or have it shipped
Ask a Question About This Product
Need help with compatibility, warranty, features, holsters, optics, or accessories? Ask below.
Still have questions? Contact us at 813-934-1119 or info@gbaguns.com.
Out of stock
Frequently bought together:
Description
The Fierce CT Rage Long Range lightweight hunting rifle is an improved mountain rifle. The Rage features Fierce 3Lug Triad action in Titanium Detachable drop box magazine adjustable BixN Andy trigger match grade carbon fiber threaded barrel and a 3Position safety. The C3 Carbon Rage stock features a push button adjustable comb with an integral Picatinny rail for bipod attachment Limbsaver pad and a carbon fiber Monte Carlo stock with integral bipod rail for effortless functionality. Includes Radial muzzle brake and SwissARCA plate.
Action: Bolt Magnum Action
Caliber: 300 PRC
Barrel Length: 22"
Capacity: 3+1
Trigger: Bix'N Andy Adjustable
Safety: 3 Position
Stock: Push Button Adj Comb
Stock Color: Black
Twist: 1:9"