RETAY USA GORDION COMPACT 20 GAUGE COMGOR20CBTL26
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UPC:
MPN:
COMGOR20CBTL26
Availability:
Ships from our warehouse for local pickup in Brandon or have it shipped
Ask a Question About This Product
Need help with compatibility, warranty, features, holsters, optics, or accessories? Ask below.
Still have questions? Contact us at 813-934-1119 or info@gbaguns.com.
Frequently bought together:
Description
The Retay GORDION is a lightweight high performance semiautomatic inertia powered shotgun featuring Retays Inertia Plus System Its the worlds most advanced inertia action. The Inertia Plus System eliminates misfires by ensuring the systems rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement. Retays Inertia Plus System ensures that your shotgun will be ready when called upon. The Mara Barrel features an 8mm vented sight rib TruGlo front bead sight and set of 5 interchangeable MaraPro choke tubes. Single Pin Removable Trigger Group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire EDM cut internal components with cross bolt manual safety.stock fit adjustment shims sling swivels gun oil is included.
Action: Semi-Auto
Gauge: 20 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 4+1
Chamber: 3"