WILSON COMBAT NULA 7MM-08 REM NULA20708R20RT9KR
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UPC:
MPN:
NULA20708R20RT9KR
Availability:
Ships from our warehouse for local pickup in Brandon or have it shipped
Ask a Question About This Product
Need help with compatibility, warranty, features, holsters, optics, or accessories? Ask below.
Still have questions? Contact us at 813-934-1119 or info@gbaguns.com.
Frequently bought together:
Description
The Wilson Combat NULA bolt action rifle is an impressive tool for the avid hunter. This rifle features exceptional accuracy and comes with a sub 1 MOA guarantee. Weighing in at an incredible 4 to 5 pounds without scope it is also one of the lightest perfect for extended hunts where firearm weight is a factor. The NULA bolt action rifle provides an advantage for any hunter due to its lightweight design and extreme accuracy giving hunters confidence that their shot will be on target every time. The lightweight construction of this rifle makes it easy to maneuver in the field. Whether youre hunting big game or small varmints this bolt action rifle provides the accuracy and dependability needed to get your trophy quickly and cleanly. This topoftheline rifle boasts many premium features that experienced hunters will appreciate including a precision Wilson Combat 416R stainless honed and double stress relieved button rifled barrel a Timney Elite Hunter trigger that offers a smooth 2.75 to 3.25pound trigger pull and a receiver fully machined and EDM cut from 4140 bar stock. All are encased in a unique ultralightweight carbon fiber stock that includes reinforced receiver walls for added strength without adding weight. For those looking for a lightweight rifle with superior performance the Wilson Combat New Ultralight Arms is the perfect choice.
Action: Bolt
Caliber: 7mm-08 Rem
Barrel Length: 20"
Capacity: 4+1
Trigger: Timney Elite Hunter
Safety: Lever
Stock: nan
Stock Color: Digital Camouflage
Twist: 1:9"
Barrel Desctiption: nan
Muzzle: Threaded
Barrel Material: 4140 Steel
Hand: Right Hand
View AllClose
Additional Information
FFL Requrired:
Yes
Caliber:
7mm-08 Rem