10MM200CE
Availability:
Ships from our warehouse for local pickup in Brandon or have it shipped
Ask a Question About This Product
Need help with compatibility, warranty, features, holsters, optics, or accessories? Ask below.
Still have questions? Contact us at 813-934-1119 or info@gbaguns.com.
Out of stock
Frequently bought together:
Description
One of the BEST handgun hunting loads to date! Featuring a custom made 200gr JHP, you will not find this kind of performance anywhere else. Boasting 19.5" of penetration and .74" of controlled expansion, the 10mm 200gr Controlled Expansion(TM) JHP will easily take down ANY North American Big Game or African Planes Game animals.
MANUFACTURER: DoubleTap Ammunition
MPN: 10MM200CE
MODEL: Controlled Expansion
Caliber: 10MM
Type: Hollow Point
View AllClose
Warranty Information
DBT10MM200CE
View AllClose
Additional Information
Caliber:
10MM