FIERCE FIREARMS TWISTED RAGE 338 LAPUA MAG FRG338LAP26BU
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UPC:
MPN:
FRG338LAP26BU
Availability:
Ships from our warehouse for local pickup in Brandon or have it shipped
Ask a Question About This Product
Need help with compatibility, warranty, features, holsters, optics, or accessories? Ask below.
Still have questions? Contact us at 813-934-1119 or info@gbaguns.com.
Out of stock
Frequently bought together:
Description
The Twisted Rage is the traditional steel barrel version within the Rage lineup. Featuring fluted threaded match grade barrel a 70 degree bolt throw EDM precision cut raceways 3position safety Bixn Andy match grade adjustable trigger detachable drop box magazine 12 MOA Accuracy Guarantee C3 Carbon Rage stock streamlined carbon fiber Monte Carlo stock wintegral bipod rail and Limbsaver pad. Includes Radial muzzle brake.
Action: Bolt Magnum Action
Caliber: 338 Lapua
Barrel Length: 26"
Capacity: 3+1
Trigger: Adj Bix'N Andy Dakota
Safety: 3-Position
Stock: C3 Carbon Rage w/Pic Rail
Stock Color: Digital Camouflage
Twist: 1:9"